18°C
ANKARA HAVA DURUMU18°C Sağanak Yağışlı
BİZE ULAŞIN 08502207021

Başkanın Mesajı

- +

Saygın Milletim;

Sizleri, yüreğimden selamlıyorum.

Bizler, “İnsan’ı yaşat ki; Devlet yaşasın!” diyen Edebâli’nin torunlarıyız. Bizler “Herkese kendine davranılmasını istediğin gibi davran!” diyen, alemlere rahmet Hz. Muhammed Mustafa’nın (sav) yoldaşlarıyız. Bizler Atatürk’ün “Türklük bir ırk adı değil; Ademlerin Birliğidir” şeklinde ifade ettiği Türk Milletinin fertleri olarak, Türk ve Türkiye kelimelerinin de anlamları olan “medeniyet” algısıyla; tüm insanlığa söz vermiş bir milletiz.

Sözümüz; insanlığın, kendisine yakışır biçimde, varlıkların Şereflisi ve Allah’ın halifesi olarak; adalet, liyakat, paylaşım, hoşgörü ve birlik içinde yaşaması ülküsünü bir Dava olarak yaşatmaktır.

Dünyada, insanın, özellikle de, insanı beşer yapmak isteyenlerce ezilen mazlumun, yanında olmayı, hatta her durumda önderlik etmeyi görev olarak bilen; diğerleri, farklı coğrafyalara almak için giderken, oralara da vermek için giden bir milletiz.

Bu bağlamda, öncelikle, Şerefli Varlığın, mazlum olmaması için; eğer olursa da, elini uzatan olmak için yaşayanlarız. Son iki yüzyılın hakim güçleri, kendilerini asil kanlı, geri kalanı ise maymun türü olarak algılatırken; doğal olarak “Büyük balık küçük balığı yer!” temelinde, ezerek, alarak, çalarak insanlığı kaosa sürüklerken, bizler, tüm insanları Asil Kan olarak gören ve insanlığın paylaşarak yaşayabileceğini ve kaynakların herkese yeteceğini bilenleriz.

Her insanın, kendisine yetmekten öte, başkalarının da, öğrenmesi, doyması, barınması, sosyalleşmesi için paylaşabilecklerinin de olduğunu bilenleriz.

Saygın Milletim;

Bu günün dünyasında, yalan ve zalim düzen içinde, insanların bir suçun bir yanında bulunmaması, sadece bireysel değil, toplumsal bir sorumluluktur. Bu bozuk düzende, her insan, bir suçun öznesi olma potansiyelindedir. Öte yandan, bu potansiyelin varlığını desteklememekle birlikte, insanların en azından fırsatları hak ettiğini düşünmekteyiz.

Cezaevinde veya dışında, önüne gelen fırsatları değerlendirmesi yoluyla kazanılmış her bir insan, çeşitli etkileşimleri de düşündüğümüzde, birden çok fazla insanın hayatına dokunmak, fayda sağlamak anlamına gelir.

İşte, tam da bu yüzden kurulan Mahya-Der, bahsettiğimiz fırsatları sağlayıp, her bir mahkum ve mahkum yakınının fırsatlarının olması ve bu fırsatları değerlendirerek, toplum içinde kendilerine yer bulmaları için hızla teşkilatlanmış ve çalışmalarını, “Gönlü olunca yapmak.” değil, “Gönüllü yapmak” esasına dayandıran kadrolarıyla sürdürmektedir.

Mahya-Der, bir çok konuda, yeniliklerle daha fazla fırsat üreten ve uzmanlıklarıyla mahkum ve yakınlarının daha donanımlı bireyler olmasını sağlayan bir anlayışla çalışmalarını sürdürürken; bir yandan da toplum ile mahkum arasındaki köprüleri bile kaldırıp, mahkumun, toplumun bir parçası olduğunu da yeniden hatırlatmak misyonuna da sahip çıkmaktadır.

Asil Kan İnsan, en iyisine layıktır. Ve, en iyiyi sağlamak için, her bir bireyin yapabilecekleri vardır.

Değerli Milletim;

Sizleri de bu iyilik ve adalet hayatına katkı yapmak üzere, yanımız a beklediğimizi söyleyerek, şimdiden teşekkür ediyorum. Ve bitirirken ilmin kapısı; İmam (Önder) Hz. Ali’nin cümlelerini hatırlatıyorum:

Hz. Ali (ra): “İçine alemler yerleştirilmiş; sen hâlâ kendini küçümsüyorsun.”

“Hay!” deyin. Haydin! ‘İnsan’, insanı bekliyor. Selametle…

Funda yıldırım
Genel Başkan

(Zindanlar her ne kadar kör ve karanlık olur ise olsun onu aydınlatacak kadar gücümüz vardır)